הבלוג = yood

אז מה זה יו איקס? ומה זה יו איי? ומה ההבדל ביניהם?

באמצע שנות השמונים כשלמדתי עיצוב המוצר בבצלאל, לימדו אותנו מקצוע בשם ארגונומיה, מקצוע המתאר כיצד לעצב ולבנות נכון ממשקי אדם מכונה, כגון ידיות, כפתורים, דוושות של מכונות מכשירים, וגם כיצד לתכנן דשבורדים הכוללים מחוונים שעונים נורות, תא טייס עם ידית הסטיק והדשבורד היו דוגמא למערכת שבה לעיצוב הארגונומי היה חשיבות מיוחדת.
בסוף שנות השמונים תחילת התשעים שמחשבים היו יותר זמינים קראו לעיצוב ובניית ממשקים שם נוסף - מן משין אינטרפייס - ממשק אדם מכונה, כשהופיעו המחשבים האישיים התחילו לקרא לתחום גויי - גרפיק יוזר אינטרפייס - ממשק משתמש גרפי, לאחר מכן, בשנות התשעים קיצרו את זה ליו איי כלומר יוזר אינטרפייס - ממשק משתמש.
כשנכנס הטלפון החכם שינו את השם ל יו איקס יוזר אקספיריינס - חוויית משתמש, וזאת מאחר והטלפון החכם כולל יכולות נוספות כגון מיקום ותנועה בגלל החיישנים שלו המאפשרים עוד אינטראקציות בינו ובין המשתמש.
לסיכום כל השמות והטייטילים הם בעצם סוג של אבולוציה הסטורית של התחום שנקרא עיצוב ממשק משתמש שבעבר היו עושים אותו מעצבים. היום יש בלבול גדול בתחום, בלבול הנובע בעיקר מכוחות אינטרסנטיים בשוק הכולל, מעצבים, מפתחים, משווקים, ואנשי ניהול פרוייקטים. גם מוסדות הוראה ומכללות למיניהם תורמים לבלבול בנסיונם למכור קורסים שונים.
לאחרונה קוראים לביצועיסט גרפי שעושה אייקונים איש יו איי, ולמעצב או איש מחקר פסיכולוג, או מנהל פרוייקטים יקראו יו איקס. לדעתי ולאור האבולוציה ההסטורית ברור שאיש יו איקס שהוא לא, גם מעצב וגם רעיונאי יוצר לא יוכל לתת יצירה ברמה מספקת.